Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

Na čem surfovat - vyberte si webový prohlížeč na míru

Webový prohlížeč - pomocník, kterého dnes všichni považujeme za samozřejmou a nedílnou součást našich počítačů, ale i smartphonů či tabletů. U šálku dobré kávy můžeme v klidu probírat výhody i nevýhody Chromu, Edge, Opery či Safari. Víte ale, že prohlížečů je ještě o něco víc? A jak vlastě vypadaly dřevní začátky internetových prohlížečů?

Jak to všechno začalo

Webový prohlížeč je - jednoduše řečeno - softwarová aplikace, sloužící k nakládání s informacemi na světové síti. Kořeny internetových prohlížečů sahají až do osmdesátých let minulého století, kdy Tim Berners-Lee vyvinul nejen první webový server, ale také první browser, nejprve pojmenovaný jako WorldWideWeb, posléze překřtěný na Nexus. V roce 1993 spatřil světlo světa prohlížeč Mosaic (později Netscape) z dílny Marca Andreessena, v roce 1994 představila společnost IBM svůj Web Explorer. O rok později konečně přišel ke slovu Microsoft a jeho legendární Internet Explorer, na trhu se objevila Opera. Na poli prohlížečů dlouho vládl již zmíněný Netscape Navigator, který v roce 1996 dosáhl 86% podílu na trhu, z koláče si ale brzy začal ukusovat čím dál větší sousta Internet Explorer, který existoval i ve verzi pro Macintoshe od Applu. Když se dvacáté století zlomilo v jedenadvacáté, začal si popularitu získávat Firefox od Mozilly. Majitele jablečných počítačů čekala revoluce až o něco pozděi, a to v podobě Safari, výchozího prohlížeče v operačním systému Mac OS X, zatímco uživatelé počítačů s linuxovými distribucemi používali především Lynx. V roce 2008 přišel na svět Chrome od společnosti Google. Prohlížečů je ale mnohem více a my se nyní podíváme alespoň na jejich základní skupinu. 

Mozilla Firefox - mazaná výkonná liška

Pokud jste v minulosti na Firefox zanevřeli z důvodu téměř nulových inovací, popřemýšlejte, jestli mozillí lištičce nedat ještě jednu šanci. Prohlížeč totiž v poslední době doznal velkých změn a vylepšení. Mezi jeho výhody patří obrovská flexibilita a široká podpora nejrůznějších rozšíření, stejně jako nízká náročnost na výkon a paměť. Tvůrci Firefoxu slibují maximální zabezpečení, díky neziskové povaze celého projektu se nemusíte bát, že by kdokoliv z tvůrců browseru měl zájem na prodeji vašich osobních údajů třetím stranám. Nedosahuje sice závratné rychlosti, pro takové to domácí brouzdání ale poslouží perfektně.

Stáhnout

Google Chrome - ambiciózní fešák

Jednoznačným přínosem - ale v některých případech také minusem - prohlížeče Google Chrome je jeho obrovská variabilita a přizpůsobitelnost. Každý den se v Chrome Storu objevují nová a nová rozšíření pro každou příležitost (o těch nejlepších jsme psali). Chrome funguje napříč platfromami, je za většiny okolností téměř dokonale stabilní a umí pracovat opravdu rychle. Uživateli dokáže poskytnout maximální bezpečnost, nabízí možnost práce v anonymním režimu. Nevýhody? Obrovská náročnost na paměť.

Stáhnout

Internet pro každý prohlížeč od Ujezd.net

Opera - zapomenutý šikula

Opera je neprávem opomíjený a překvapivě výkonný a všestranný prohlížeč. Na trhu zabírá smutné 1 %, což je vzhledem k jeho kvalitám obrovská škoda. Obrovským přínosem Opery je možnost instalace Turbo funkce (kterou rozhodně doporučujeme). Turbo se v Opeře postará o minimalizaci procesů, které nejsou bezpodmínečně nutné, což má za následek výrazné zrychlení chodu vašeho prohlížeče. Opera dále nabízí integrovaný blokátor reklamy, který lze ale snadno a rychle vypnout, nebo třeba režim pro úsporu baterie.

Stáhnout

Microsoft Edge - důstojný následník Exploreru

Předsudky stranou - Microsoft Edge je více než jen výchozí prohlížeč novějších verzí operačního systému Windows. Se svým nechvalně proslulým předchůdcem - Internet Explorerem - má již pramálo společného. Edge je rychlý. Opravdu rychlý. Nabízí integraci s virtuální asistentkou Cortana (v některých oblastech), je výkonný a bezpečný a nabízí také vestavěný režim čtečky. Nevýhoda? Bez Windows 10 ho nestáhnete.

Vivaldi - plně přizpůsobitelný umělec

O prohlížeči Vivaldi jste možná ještě nikdy neslyšeli. Je určen spíše pokročilejším uživatelům, kteří vědí, co chtějí. Přizpůsobit si ho v mnoha směrech můžete doslova od hlavy až k patě, umožňuje ukládání webových stránek do postranního bloku a nabízí plno doplňkových služeb. 

Stáhnout

Tor - maximální soukromí, maximální utajení

O prohlížeči Tor jste možná slyšeli v souvislosti s nekalou činností na dark webu. Pravdou je, že posláním Toru je zejmená zachovat maximální soukromí, ale i bezpečí svého majitele. Vaši činnost, prováděnou přes Tor, prakticky nelze vystopovat, a nedochází ani k nežádoucímu ukládání jakýchkoliv dat. Tor nabízí řadu výkonných a užitečných nástrojů pro co nejbezpečnější procházení internetu, příjemným bonusem je možnost spouštění s USB flash disku bez nutnosti instalace na počítač.

Stáhnout

Štítky: