Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

Kde je nejlevnější internet?

Rychlost 100 Mb/s musí stačit každému

Kvalitu internetového připojení může ovlivnit hned několik faktorů. Je to především nominální rychlost tarifu, použitá technologie připojení k internetu, rušení bezdrátového přenosu signálu, zatížení sítě, nebo také kvalita navštívené webové stránky a vzdálenost od serveru. Podle údajů portálu Speedtest.net je celosvětová průměrná rychlost kabelového internetu 70 Mb/s (prosinec 2019). Ve většině zemí (55 z 62) ale nejčastěji používána rychlost je 100 Mb/s (55 ze 62). Tato hodnota umožňuje rychlé prohlížení stránek na několika zařízeních současně a sledování streamingových portálů v nejvyšší kvalitě 4K (UHD).

V některých zemích, jako je třeba Polsko, Rumunsko, Francie nebo Singapur, velcí tuzemští poskytovatelé již tak nízkou „rychlost“ nenabízejí. V Polsku a Rumunsku je minimální tarif 150 Mb/s, ve Francii – 200 Mb/s a v Singapuru – 500 Mb/s. V zemích, jako je Tádžikistán, Turkmenistán a Vietnam, ale rychlost připojení 100 Mb/s není zatím dostupná širšímu okruhu zájemců.

Ze zkoumaných zemí nejvíce za internet s rychlostí 100 Mb/s zaplatí obyvatelé JAR. Cena takového připojení v Jižní Africe je průměrně 79 € měsíčně. A více než 62 €/měsíc utratí obyvatelé severní Evropy – Islandu a Norska.

Připojení o rychlosti 100 Mb/s, se kterým si lze pohodlně vystačit v domácnosti, si nejlevněji pořídí uživatelé ve východoevropských zemích jako je Moldavsko (8,74 €/měsíc), Rusko (6,96 €/měsíc) a Ukrajina (5,60 €/měsíc).

Pokud bychom do seznamu zahrnuli Polsko a Rumunsko s jejich „minimem“ 150 Mb/s, umístili by se na spodním místě žebříčku (10,63 €/měsíc v Polsku a 8 €/měsíc v Rumunsku).

Internet do 20 € měsíčně

Všechny nalezené nabídky jsme uspořádali také podle jiného hlediska. Zjistili jsme, jak rychlý internet lze koupit za 20 € měsíčně (zhruba 466 Kč). Z 62 zemí zohledněných v tomto výzkumu, jsme museli vynechat 20, mezi jinými: Austrálii, Brazílii, Německo, Švýcarsko, Chile, Itálii, Portugalsko, USA a Jihoafrickou republiku – v těchto zemích optický internet stojí více než 20 € měsíčně. Níže uvedená grafika zobrazuje výsledky jednotlivých států.

Nejrychlejší internet 1 Gb/s za méně než 20€ měsíčně je dostupný v Polsku, Rumunsku, Moldavsku, Indii, Maďarsku, Lotyšsku a na Ukrajině. V Rusku si za stejnou cenu pořídíte přístup k internetu s rychlostí 890 Mb/s, a v Číně a na Litvě – 600 Mb/s.

Kosmická rychlost

Pokud rychlost vašeho internetu dosahuje 1 Gb/s, můžete stáhnout soubor 1 GB za 8 vteřin. Je to aktuálně nejlepší internetová nabídka na trhu. V tomto výzkumu však nešlo o zjištění, zda taková maximální rychlost připojení je v praxi nutná nebo užitečná. Zaměřili jsme se na to, kolik stojí a kde je vůbec tento gigabitový internet dostupný pro běžné uživatelé.

Podle výzkumu portálu Picodi je internetové připojení o rychlosti 1 Gb/s v mnoha zemích luxusní zboží. Ve 22 státech (ze 44), kde poskytovatelé služeb mají zmiňovaný tarif v nabídce, je měsíční poplatek za internet vyšší než 50 €. Nejdražší internet z tohoto hlediska je v Rakousku a Austrálii, 199 € a 209 € v daném pořadí za měsíc. Naopak nejlevněji vyjde tento nejrychlejší internet v Rumunsku. Gigabitové připojení tam stojí jen 8€ měsíčně. V Česku tento poplatek za internetový tarif s rychlostí 1 Gb/s je poměrně vysoký a činí zhruba 33 € za měsíc.

Metodika

Do výzkumu byly zahrnuty 62 země, včetně největších anglicky a španělsky mluvících zemí, států skupiny G20 a zemí bývalého Sovětského svazu.

V našem výzkumu jsme zohlednili největší poskytovatelé domácího neomezeného internetu, kteří nabízejí připojení přes optická vlákna nebo nejmodernější technologie dostupné v dané zemi. Brali jsme v úvahu ceny, které platí po skončení slevové akce. Vynechali jsme balíčky složené z několika služeb, jako např. internet + televize, internet + streamingové služby atd. Do výzkumu jsme nezahrnuli menší lokální poskytovatelé služeb, kteří nabízejí internet v rámci jedné oblasti nebo několika měst. Při vypočítání částky jsme zohlednili také pronájem routeru, pokud se u nějakého poskytovatele tento poplatek objevil. Celý seznam států a dodavatelů se nachází zde.

Při převodu měn byly použité průměrné směnné kurzy podle Google Finance pro říjen a listopad 2019.

Autorem výzkumu je Picodi. Pokud se rozhodnete tento obsah sdílet, je zapotřebí uvést autora výzkumu Picodi.com a tento odkaz

Pokud budete mít jakékoliv otázky, můžete psát na research@picodi.com

Zdroj obrázků: Unsplash, Picodi