Máme pro vás připravenou akční nabídku pro nová připojení

Podrobnosti naleznete ZDE

Internet po elektrické síti 220 V? Proč ne?

Internet po elektrické síti 220 V? Proč ne?

Není rozvod jako rozvod

Znáte někoho, kdo by v dnešní době stál o rozvod? Pokud ano, řeknete si nejspíš, že je to blázen. Kolik roků jim ten pevný svazek vydržel. A teď? Škoda mluvit! Takový rozvod většinou obnáší spoustu mrzutostí, starostí, vyřizování a běhání po soudech. Na klidném spaní vám to taky nepřidá a navíc to stojí nemalé finanční částky. Rovněž spoustu energie do takového rozvodu musíte vložit. To napětí, jak to celé všechno dopadne. Očekávání, zda budou oba protipóly náležitě spokojené. Až to celé skončí, jsou všichni totálně vyšťavení a potřebují si pořádně dobít baterky.

Může to znít docela bláznivě, ale víme o rozvodu, s nímž bude spokojený téměř každý.

A už z nadpisu je nad slunce jasnější, že se ten náš dvojsmysl týká rozvodu internetu prostřednictvím elektrických zásuvek 220 V.

Když je wi-fi z říše sci-fi

Poměrně často využívaným způsobem, jak si doma rozvést již přítomné internetové připojení do více místností, je klasická wi-fi, tedy bezdrátové provedení. V okamžiku, kdy je wi-fi z nějakého důvodu nedosažitelné nebo nevyhovující, většina lidí zpravidla sáhne po variantě s kabelem. Co ale dělat, pokud kabel po domě natahovat nechcete nebo nemůžete? Sekat do zdi? Ó, ty hrůzo! Instalovat nevzhledné plastové lišty? Nikdy!

Jedna možnost by tu přece jen byla. Což takhle využít stávající elektrické rozvody? Ty dokážou zajistit jak spolehlivý přenos elektřiny, tak zároveň i dat. Datové pakety se totiž přenášejí na vysokých frekvencích. Elektrické rozvody nevyžadují další kabely navíc, nehyzdí interiér, a tak netrpí vaše esteticky laděné ego. Což je další plus.

Jak funguje internet po elektrických rozvodech

Samotná realizace připojení je velmi snadná a potřebujete k ní pouze powerline adaptéry a kabel. Jeden z adaptérů pomocí síťového kabelu propojíte s vaším modemem a současně jej zapojíte do libovolné zásuvky. Druhý adaptér pak zapojíte na jiném místě v bytě. V základu takto spojíte dva přístroje, nicméně není problém si později dokoupit další a zapojit jich vedle sebe až šest.

Na nich pak už jen stačí stisknout tlačítko, díky čemuž se zapojená zařízení navzájem spárují. Konfigurovat vlastně není co a vzhledem k tomu, že přístroje postrádají jakékoliv administrační rozhraní, není ani jak. Instalace veškerých prvků i jejich propojení jsou tedy triviální a zvládne je i laik.

Vybrané modely se mohou stát samy aktivními wi-fi prvky, případně lze přes síťové kabely prostřednictvím spojit dva počítače. Vzájemná komunikace je zabezpečena 128bitovým AES kódováním.

Výhody internetu vedeného skrze elektrické rozvody

Tato technologie umožňující přenos dat po elektrických rozvodech nese název PLC, což je zkratka anglického Powerline Communication. Jedná se o technologii, která se poprvé objevila již před několika desítkami let. Což ovšem neznamená, že by byla kdovíjak zastaralá. Naopak: vzhledem k technologickému pokroku vznikají stále dokonalejší adaptéry. Díky narůstající propustnosti sítě a vyšší nominální přenosové rychlosti se zvyšují i objemy dat, které lze přenášet za rozumnou dobu (až 300 Mbit/s). V mnoha případech se jedná o mnohem vhodnější alternativu k wi-fi signálu tam, kde by se neprodral stavebními překážkami, anebo tam, kde je husté využití spektra a dochází k poklesu rychlosti přenosu vzájemným rušením.

Mají powerline dostačující rychlost a stabilitu?

Záleží na okolnostech. Obecně je připojení přes kabel méně problematické, stabilnější a méně finančně náročné. Wi-fi je problematická například u železobetonových konstrukcí panelových domů, které mohou šíření signál negativně ovlivňovat, případně u staveb s větší tloušťkou zdí, jimiž signál rovněž proniká obtížně.

Powerline řešení vykazuje v panelových domech obecně uspokojivou rychlost, která je s rychlostí wi-fi sítě srovnatelná. Nemusíte přitom mít strach, že vás čeká nákladná rekonstrukce, a to ani v případě, kdy dosud v bytě máte staré hliníkové rozvody. Jen je nutné počítat s tím, že se situace může zkomplikovat v okamžiku, kdy požadujete vytvoření sítě kupříkladu pro celý činžovní dům. Rozvod 220 V musí totiž být v každém bytu na stejné fázi. Powerline síť mohou rušit různé přístroje jako pračka nebo vysavač. Na kvalitě komunikace mezi routery se mohou podepsat rovněž pojistky umístěné před bytem.

Dosah uváděný výrobcem je zhruba 300 metrů. Pokrytí by tedy mělo bez problémů vystačit pro běžný rodinný dům. Ani v tomto případě ovšem samozřejmě nelze striktně vyloučit vliv dalších zařízení, která signál ruší. Problém může znamenat třeba úplně obyčejný starý, anebo nápadně levný fén bez vstupních filtrů proti rušení v do elektrické sítě. Naproti tomu funkčnost nikterak neomezuje užití běžné rozdvojky.

Pořizovací a další dodatečné náklady

S masovým rozšířením powerline adaptérů došlo také k poklesu cen. Se nejlevnějším setem obsahujícím dvě stanice se můžete dostat i na částku nepřekračující 1 000 Kč. Smířit se ovšem musíte s tím, že mezi sebou nebudou moci komunikovat rychlostí vyšší než 200 Mb/s.

Významným způsobem se zlepšila i energetická náročnost těchto zařízení. Adaptér vyžaduje v aktivním zatížení 4 W, dokáže se ale přepnout do režimu spánku, pokud je síťový provoz na nule. Tehdy jeho spotřeba klesne na 0,5 W.

A to je vše. Stačí už říct jen Simsalabim - a rázem zde máte spolehlivou vysokorychlostní počítačovou síť pro domácnost, kterou se vám podařilo vybudovat jen s minimálními náklady. Rozhodně nižšími, než na kolik vás přijde skutečný rozvod.

Příklad instalace a využití:

Dvoupatrový dům s konstrukcí z cihlových tvárnic, se stropy z železobetonových překladů. V obývací části domu je umístěný bezdrátový router s pásmem 2,4 a 5 GHz. V domě je jiná místnost využívaná jako pracovna, ve které jsou stolní počítače vybavené WiFi modulem, ale také multifunkční tiskárna a scanner. Zařízení pracují v síťovém režimu, ale nemají WiFi modul.

V horním patře jsou obývací místnosti a ložnice. Signál WiFi routeru sem dosáhne, ale je slabý, nevhodný pro provoz internetové kabelové televize IPTV. Smart TV má ale možnost připojit internet přímo kabelem. Jak z toho ven?

Například PLC zařízení od firmy TP-link, TL-PA4010, zastrčíte do zásuvky 220V vedle routeru domácího připojení a propojíte kabelem s LAN portem routeru. Další zařízení vložíte do zásuvky, ve které je připojené zařízení v pracovně. Párování proběhne automaticky, po stisknutí tlačítka na modulu u zdroje dat stačí pohodlným krokem dojít do pracovny stisknout stejné tlačítko na modulu dalším. No a stejným způsobem připojíte i televizi v obýváku v horním patře, a třeba i nějaká další zařízení.

S Powerline zařízeními přišel víceméně každý výrobce IT zařízení do domácnosti. Ale až několikátá generace je opravdu spolehlivá a nenáročná na nastavení a údržbu. A doporučení TP-link TLPA4010 je právě od poskytovatelů připojení Eurosigal, UVT a Újezd.net. Instalaci zvládne i malá holčička, komunikace je opravdu limitovaná pouze rychlostí portu na 100 Mbps a myslím, že rozumný limit je provozování 5 plně využitých zařázení najednou.

V regionech Praha a Středočeský kraj poskytujeme: Vysokorychlostní internet, Internet pro domácnosti, Internet na doma, Internet HD xDLS.