Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

Seriály a filmy online: jak na to – a legálně?

Seriály a filmy online: jak na to – a legálně?
 

Vzpomínáte si na éru videopůjčoven? Museli jste mít členskou kartičku. Nejprve jste čekali, až se film dostane z pláten kin na videokazety, a poté jste museli mít štěstí a novinku včas v půjčovně ukořistit. Milovníci seriálů byli téměř výhradně odkázáni na jejich vysílání v televizi. Filmy i seriály si již několik let nacházejí svou cestu na internet. Jak je sledovat a mít přitom jistotu, že nepodporujete šíření nelegálního obsahu?

 

Placené neznamená vždy legální

 

Ne vše, za co platíte, je legální, a ne vždy je takový obsah umístěn na internet se souhlasem tvůrců a v souladu s platnými zákony. Existují servery, kde po uhrazení konkrétního poplatku získáte přístup k seriálům a filmům v plné délce. Neplatíte ale tvůrcům, nýbrž provozovatelům serveru. Provozovatelé takových webů většinou obsah na web nenahrávají, pouze na něj umisťují odkazy, vedoucí k němu. Tyto servery však přinejmenším balancují na hraně zákona. Kde sledovat filmy a seriály online legálně?

 

Pro jablíčkáře i androidisty

 

Zejména na uživatele platforem iOS a Android – ale nejen na ně – cílí služby Google Play a iTunes. Nefungují na bázi předplatného – uživatelé hradí každý film zvlášť. Filmy můžete zhlédnout na svém počítači, smartphonu, tabletu nebo prostřednictvím chytré televize. Najdete zde většinou novinky a blockbustery, některé snímky jsou k dostání i s českými titulky, vzácněji s dabingem.

 

IPTV televize

 

IPTV televize funguje jako převzaté televizní vysílání. Poskytovatel přijímá kanály od televizních stanic. Optickým kabelem, anebo ze satelitního vysílání. Kanály převede do vyhovujícího kompresního kodeku, a nahraje do paměti storage. Z této paměti jsou vysílány pakety do internetové sítě pomocí protokolu Unicast. V počítači, nebo v televizi má divák nekonečné možnosti sledování pořadů, včetně trvalého uložení jako ve videotéce. Díky uložení vysílaných filmů a seriálů u poskytovatele IPTV platformy můžete přehrávat uložené filmy z libovolného zařízení připojeného k účtu.

 

Poskytovatelé připojení ISP mají obvykle takovou internetovou kabelovou televizi v nabídce. Poskytovatelé Újezd.net, Eurosignal a ÚVT mojí na výběr ze dvou alternativ IPTV platformy. Je dobré si vybrat, podle typu Smart Televize. Některé podporují Sledování.TV, některé KUKI.TV. Princip streamu z paměti poskytuje jednu zásadní výhodu. Přeskakování do minulosti, do pořadů, které už odvysílali.

Veliké oblibě se těší i platforma HBOGO, kde najdete seriály a filmy nejen z produkce společnosti HBO, ale například i Disney, a to většinou s možností českého dabingu. Aplikace HBOGO je k dispozici jak pro Android, tak pro iOS. Programy HBO ale jsou také součástí programové nabídky IPTV poskytovatelů. Je výhodné mít všechno v jednom balíku.

 

Je třeba zmínit ještě službu Horizon (GO). I zde najdete jak virtuální videopůjčovnu, tak i vysílání televizních stanic, v nabídce je i služba zpětného zhlédnutí. Aplikaci Horizon Go si můžete stáhnout do chytrého zařízení s operačním systémem iOS i Android, obsah můžete sledovat v rozhraní webového prohlížeče i na chytré televizi. Využívání služeb televize Horizon GO vyžaduje registraci v Moje UPC, kde si uživatel zvolí jednu z trojice nabídek.

 

On - Line vysílání 

 

Internetové televize jsou provozovány jak jednotlivými televizními stanicemi, tak i některými operátory. Pořady z produkce České televize můžete zcela zdarma zhlédnout na webu iVysílání, k dispozici jsou i příslušné aplikace pro Android a iOS, kde si oblíbené pořady můžete uložit pro pozdější zhlédnutí.

 

Netflix a … anglický slovník

 

Služba Netflix je na západě již kultem a nedílnou součástí moderní kultury. Počátkem tohoto roku přišel Netflix oficiálně i do České republiky a s ním bohatá a stále se rozšiřující nabídka filmů i seriálů pro všechny věkové kategorie a všech možných žánrů. Také Netflix nabízí první měsíc členství zdarma, další tarify se pohybují od 7,99 Eur do 11,99 Eur.

 

Většinu pořadů na Netflixu můžete sledovat v původním znění s anglickými titulky, přibývají ale i titulky české. S dabingem příliš nepočítejte, i když se pár česky dabovaných kousků najde i zde. Pokud vám Netflix přijde nepřehledný, můžete pořady z nabídky filtrovat na českém webu Filmtoro.

 

Netflix můžete sledovat i na cestách a nemít přitom starost o svá mobilní data, nabízí totiž možnost si vybraný pořad stáhnout pro zhlédnutí offline.

 

Aplikaci Netflix můžete stáhout do mobilního zařízení s Androidem i iOS.

 

Amazon

 

Služba Amazon Prime je v České republice dostupná od konce roku 2015. Tvoří součást internetového obchodu Amazon a na webu PrimeVideo nabízí za 2,99 Eur měsíčně několik stovek titulů, k českým divákům však služba není příliš vstřícná – snímků s dabingem či titulky je zde doslova jen několik.

 

Filmy legálně na YouTube? Ano!

 

Na síti YouTube můžete najít kanál s názvem Filmy v češtině. Jak název napovídá, jedná se o česky dabované filmy v plné délce. Kanál je provozován distribuční společností BlueSky a obsah je zcela legální. Za minusy lze považovat reklamy, omezenou nabídku snímků a kvalitu přehrávání, která je většinou v 360p.

 

Festival v pohodlí domova

 

Pokud máte rádi nejen české dokumenty, promítané většinou na filmových festivalech, určitě vyzkoušejte web DAFilms. Naleznete zde pravidelně doplňovanou nabídku dokumentárních snímků z celého světa, kde vedle nezávislých tvůrců nechybí i zvučná tuzemská jména, jako Helena Třeštíková, Olga Sommerová nebo duo Klusák & Remunda. Předplatné činí 135 korun měsíčně, filmy lze ale sledovat i zdarma po sdílení na Facebooku. Web DAFilms je provozován sdružením Doc Alliance, spojujícím 7 hlavních evropských festivalů dokumentárních filmů.

 

Aerovod je společný projekt pražských kin Aero, Oko a Světozor. Najdete zde českou i světovou produkci, a to nejen dokumenty, ale i hrané či animované snímky s českými titulky nebo dabingem. Jednotlivé filmy si můžete přehrát v HD kvalitě nebo stáhnout, poplatky začínají na 60 korunách.

 

Trocha šafránu z internetového archivu

 

Na internetu lze zhlédnout i filmy staršího data, kterým vypršela práva a spadají tak do public domain. Nalézt je můžete například na tomto webu, po zadání výrazu „open source movie“ do Googlu, seznam těch nejznámějších titulů nabízí i Wikipedia

 

V regionech Praha a Středočeský kraj poskytujeme: Vysokorychlostní internet, Internet pro domácnosti, Internet na doma, Internet HD xDLS.