Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

Protokol Bluetooth 5.0 - co umí a jak využít jeho přednosti?

Protokol Bluetooth je na světě již poměrně dlouhou dobu, a spolu s tím, jak se postupně vylepšuje, rostou i možnosti jeho využití - například v rámci chytré domácnosti

Trocha historie

Pro začátek si zopakujeme, že Bluetooth je označení pro bezdrátovou technologii, která je využívána pro přenos dat mezi fixními i mobilními zařízeními na krátké vzdálenosti, a to díky rádiovým UHF vlnám (Ultra High Frequency - krátké vlny, určené pro televizní vysílání, mobilní telefony, GPS, vysílačky a podobné. Tyto vlny pracují na frekvencích 0,3 - 3 GHz). Protokol pracuje v bezlicenčním pásmu ISM na frekvencích 2.402-2.480 GHz. Aby se zabránilo rušení s jinými protokoly, které používají frekvenci 2,45 GHz, Bluetooth protokol dělí pásmo na 78 kanálů (každý je široký 1 MHz), změna kanálů je až 1600 krát za sekundu.

Správu, vývoj a vylepšování tohoto standardu má na starost skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG), která v současné době čítá desítky tisíc členských organizací z oblasti telekomunikací, výpočetní techniky a spotřební elektroniky. Počátky vývoje této technologie sahají do konce osmdesátých let minulého století, a stál u nich Nils Rydbeck z Ericsson Mobile ve švédském Lundu. Technologie měla být původně využívána u bezdrátových sluchátek, postupem času si ale našla svou cestu do oblasti telekomunikací a výpočetní techniky. Prvním “spotřebitelským” Bluetooth zařízením byl v roce 1999 hands-free headset, prvním mobilním telefonem s touto technologií se stal Ericsson T36.

Bluetooth 5

V prosinci roku 2016 vydala skupina SIG protokol Bluetooth 5. Byl navržený tak, aby své využití našel kromě jiného také v oblasti neustále se rozšiřujícího internetu věcí (IoT). Mezi prvními společnostmi, které uvedly Bluetooth 5 do praxe u zařízení pro běžné spotřebitele, byla firma Sony. Ta na světovém mobilním kongresu v roce 2017 představila svůj smartphone Xperia ZX Premium s podporou tohoto protokolu. Protokol Bluetooth 5 nabízí o poznání vyšší přenosovou rychlost než jeho předchůdci - na kratší vzdálenost umí teoreticky dosáhnout rychlosti až 2 Mbps. Tato hodnota bohatě stačí pro přenos kvalitního zvuku - datový tok u formátu Audio CD vždy činí 1411 Kbps, datový tok v případě formátu MP3 se může pohybovat v rozmezí 96 Kbps - 320 Kbps, u streamovacích služeb typu Spotify se jedná o rozmezí od 96 Kbps do 160 Kbps. Pokud tedy doma disponujete kvalitním internetovým připojením, nic nebrání tomu, abyste hudbu poslouchali kdekoliv a kdykoliv.

Zvýšil se ale také jeho dosah, který v otevřených prostorách činí až neuvěřitelných 200 metrů a v uzavřených prostorách až 40 metrů, což značně zvyšuje nejen možnosti poslechu hudby, ale třeba také ovládání a vzájemné komunikace mezi elektronickými zařízeními nebo třeba mezi jednotlivými prvky chytré domácnosti. Čím nižší bude přenosová rychlost (která je v případě Bluetooth 5 obstojná i v případě, že je na své nejnižší možné hodnotě), tím delší je vzdálenost, na kterou jsou jednotlivá zařízení schopná mezi sebou vzájemně komunikovat. Protokol Bluetooth 5 navíc nabízí vyšší energetickou účinnost, takže se rozhodně nemusíte obávat, že byste za vyšší přenosovou rychlost a větší dosah museli zaplatit daň v podobě rychle vybité baterie bezdrátových zařízení. Připadají vám možnosti protokolu Bluetooth 5 již nyní až nereálně ideální? Pak pro vás máme ještě jednu dobrou zprávu - Bluetooth 5 je totiž zpětně kompatibilní, což v praxi znamená, že zařízení s jeho podporou dokáží bez potíží komunikovat i se zařízeními, která nabízí pouze podporu některé z předchozích verzí tohoto standardu. To sice neplatí opačně, i přesto se ale i v tomto směru dá ledacos podniknout.

Všemocné adaptéry

Kvůli využívání všech benefitů protokolu Bluetooth 5 nemusíte nutně nahrazovat všechna svá stará zařízení novými, která tento protokol podporují. Existuje totiž mnohem méně nákladná metoda - tu představují nejrůznější adaptéry, které vašemu zařízení propůjčí podporu tohoto protokolu. Počítače a další podobné produkty můžete za pár stovek korun vybavit USB adaptérem, který jim zajistí nejen podporu Bluetooth 5, ale zařídí také vyšší dosah, vyšší přenosovou rychlost a výrazně nižší latenci. Drtivá většina adaptérů jsou zařízení typu “Plug and Play”, to znamená, že ve většině případů stačí zkrátka jen zasunout, a o nic dalšího se již nemusíte starat. USB adaptéry to ale nekončí - Bluetooth adaptéry mohou být vybavené také 3,5mm jackem - tento typ adaptérů se používá pro přenos audia. K dostání jsou ale také různé bezdrátové rozbočovače, které zajistí příjem i odesílání příslušného signálu pro více zařízení najednou.