Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

Nařízení Evropského parlamentu o volání do zahraničí v rámci EU zajišťuje levnější volání

Konec roamingu v EU

Do zahraničí se původně volalo v rámci roamingu, tedy poskytování telekomunikačních služeb v jiné síti/zemi, než kde má volající registrované své služby. V případě, že se volající nacházel mimo dosah svého mobilního operátora, začal jeho mobilní telefon automaticky vyhledávat nejsilnější dostupný signál a v nově nalezené síti se zaregistroval. Do roamingu byly kromě volání zahrnuty i služby SMS, MMS a GPRS. Ceny za roamingové volání byly v rámci EU postupně snižovány: v roce 2012 stála jedna minuta odchozího hovoru 29 centů, o rok později se sazba snížila na 24 centů, v roce 2014 šlo již jen o 19 centů - podrobné údaje naleznete v přiložené tabulce.

Zdroj tabulky: Wikipedia

V roce 2017 bylo v zemích EU a EHP zavedeno pravidlo RLAH (Roam Like At Home), v jehož rámci je možné telekomunikační služby v zahraničí využívat za stejných podmínek, jako v domácí síti. 

Strop pro všechny

V rámci balíčku, který Evropský parlament schválil loni v listopadu, vznikne pro telefonní hovory v rámci EU cenový strop.  Po zrušení roamingových poplatků se tak jedná o další regulační opatření, zvýhodňující volající. Nařízení vstupuje v platnost 15. května tohoto roku, a to na dobu pěti let. Maximální cena volání v rámci Evropské unie bude činit v přepočtu zhruba pět korun, textová zpráva vyjde na šest centů. Ceny jsou uvedeny bez daně. Cenový strop se vztahuje i na volání z Česka do zemí EU. Pokud budete z Čech volat příbuzným, známým či kolegům s českými čísly do zahraničí v rámci Evropské unie, budete platit stejně, jako při volání v rámci EU.

Jak je na tom volání do zaraničí v současné chvíli? S T-Mobilem zaplatíte za každou započatou minutu volání do sousedních států 6,99 korun, do Evropy v zóně 2 (Albánie, Belgie, Bělorusko, Chorvatsko, Andorra a další) 12 korun. O2 nabízí v rámci chytrého volání do zahraničí 11,90 Kč/min. na Slovensko a 24,90 Kč do ostatních zemí, v pevných sítích vás volání s O2 na Slovensko a do evropských zemí vyjde na 2,90 Kč. Zákazníci Vodafone, kteří mají neomezený tarif do všech sítí, mohou volat do EU stejně jako doma. 

Nejde o jedinou pozitivní změnu v rámci nových předpisů. Ta další se týká mobilního datového připojení, a stanovuje, že do roku 2020 budou všechny členské státy EU muset začít postupně zavádět vysokorychlostní síť 5G. Další užitečnou novinou je zavedení systému zpětné komunikace prostřednictvím tísňové linky. Jedná se o systém, známý třeba ze Spojených států: v případě mimořádné události, jako je přírodní katastrofa, významná havárie nebo teroristický útok, budou občané informováni prostřednictvím SMS či mobilní aplikace.

S novým nařízením souvisí i návrh na změnu příslušného zákona a navržení odpovídajících sankcí a jeho porušení. Tyto sankce si stanoví všechny členské státy a v určené lhůtě je doručí Evropské komisi.

Standardní cena za pevné či mobilní volání v rámci Evropské unie v průměru trojnásobně převyšuje standardní cenu vnistrostátního volání. Poskytovatelé si ale za své služby často účtovali neúměrné ceny plus dodatečné náklady, a řada spotřebitelů tak byla znevýhodňována. Současná úroveň limitu představuje jednoduchou, transparentní a osvědčenou záchrannou síť pro ochranu před vysokými cenami a je vhodná jako maximální strop pro maloobchodní ceny všech přeshraničních komunikací v EU. Limity byly nastaveny tak, aby poskytovatelům pomohly pokrýt jejich náklady a zároveň chránily spotřebitele. 

„Návrh bude přínosný třeba pro studenty nebo pracovníky v mezinárodních týmech, kteří pobývají v různých zemích a pro které jsou dnes vzájemné hovory, zejména v porovnání s roamingem, mnohem nákladnější. Regulace jim tak umožní tyto náklady snížit,“ uvedl Luděk Niedermayer z TOP 09 v loňském rozhovoru pro portál iDnes.cz