Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

Jak zabezpečit domácí Wi-Fi síť?

Připojit domácnost k internetu není v dnešní době nic složitého, a s přehledem to zvládne i méně zkušený uživatel. Překvapivě velké množství lidí se ale spokojí se základním nastavením své domácí Wi-Fi sítě a s bezpečnostními opatřeními si příliš hlavu neláme. Pravdou je, že pravděpodobnost, že někdo záměrně ohrozí bezpečnost Wi-Fi sítě běžného uživatele, je opravdu velmi nízká. To ale neznamená, že byste měli zbytečně riskovat byť jen to, že se vám na vaši Wi-Fi připojí vynalézavý soused. Pokud se někdo dostane do nastavení vaší nezabezpečené Wi-Fi sítě, může ji zneužít nejen k prohlížení internetu pro svou vlastní potřebu, ale v extrémních případech vás může od připojení odstřihnout, případně zneužít vaše připojení k nelegální činnosti. V dnešním článku si ukážeme možnosti zabezpečení Wi-Fi sítě.

Můj router, můj hrad

Při prvním nastavování své domácí Wi-Fi sítě jste si jistě nastavovali své vlastní heslo. Kroků, vedoucích k ještě lepšímu zabezpečení, je ale ve skutečnosti více. Ze všeho nejdříve se podíváme na postup nastavení vlastností vaší bezdrátové sítě. Budete potřebovat funkční internetové připojení a počítač, do jehož internetového prohlížeče zadáte IP adresu svého Wi-Fi routeru. Tu najdete v manuálu, případně na balení či na spodní straně zařízení. Tuto IP adresu zadejte do adresního řádku svého webového prohlížeče a zadejte přihlašovací jméno a heslo ke svému routeru - jedná se o heslo k administraci, nikoliv o heslo k vaší Wi-Fi síti. Pokud jste tyto údaje při zavádění Wi-Fi sítě neměnili, opět je najdete na routeru, na obale nebo v manuálu. Uživatelské rozhraní administrace jednotlivých routerů se od sebe může lišit, základní body nastavení jsou ale vždy stejné - jedná se o název sítě, heslo k administraci přístupového bodu a správu MAC adres. 

SSID aneb jmenovka na dveřích

Zkratka SSID označuje název sítě. Jedná se o jméno, které můžete vidět v seznamu dostupných Wi-Fi sítí v okolí. Řada lidí ponechává výchozí název SSID, případně dává své Wi-Fi síti vlastní jména. Pokud ale chcete zvýšit svou bezpečnost, můžete název své Wi-Fi skrýt před nezvanými zraky - zjednodušeně by se dalo říci, že Wi-Fi, která není veřejně vidět, není tolik ohrožená. V nastavení svého routeru klikněte na sekci SSID, kde kromě možnosti přejmenování najdete také možnost skrytí názvu vaší Wi-Fi. Než ale název skryjete, pečlivě si ho poznamenejte na bezpečné místo - její přesný název totiž budou potřebovat ostatní členové domácnosti, kteří se budou chtít připojit po provedení změn v nastavení. 

Šifruji, šifruješ, šifrujeme

Šifrování je velmi důležitým bodem v procesu zabezpečení vaší Wi-Fi sítě - značně totiž snižuje pravděpodobnost, že by se vám do ní někdo úspěšně naboural. Řada routerů nabízí ve výchozím nastavení šifrování WEP, to ale již v dnešní době není považováno za příliš spolehlivé. V administraci svého routeru se proklikněte k sekci šifrování a změňte ho na WPA nebo ideálně na WPA2. Šifrování typu WPA2 vám zajistí, že se k vaší Wi-Fi síti nedostane nikdo bez znalosti hesla. Dejte si záležet a zvolte co nejsložitější heslo. Je jasné, že hesla typu “Novakovi_Wifi” jsou jednoduše zapamatovatelná, jsou ale zároveň také snadno odhadnutelná. Ideální heslo by mělo mít minimálně 8 znaků a měla by se v něm střídat malá a velká písmena, číslice a další znaky. Rozhodně neuškodí, když budete heslo ke své Wi-Fi pro jistotu průběžně měnit. 

Filtrování MAC adres

MAC adresa (MAC - Media Access Control) je zjednodušeně řečeno jedinečné idenfitikační číslo síťového zařízení. Díky funkci filtrování MAC adres můžete zajistit, aby k vaší Wi-Fi síti měla přístup jen určitá zařízení, čímž ještě více zvýšíte zabezpečení své sítě.  Kdykoliv se k vaší síti pokusí připojit jiné zařízení, router mu odepře přístup. Filtrování MAC adres v nastavení routeru má dvě možná řešení - povolení přístupu specifickým adresám, nebo naopak odepření přístupu konkrétním zařízením. Filtrování MAC adres má nicméně nevýhodu v tom, že znesnadňuje připojení případných návštěv k vaší domácí Wi-Fi. MAC adresu na počítači s Windows zjistíte po kliknutí na Start -> Programy -> Příslušenství -> Příkazový řádek. Do příkazového řádku pak zadáte příkaz ipconfig /all. Ke zjištění MAC adresy na počítači s operačním systémem macOS / OS X klikněte na ikonku jablíčka v levém horním rohu -> Předvolby systému -> Síť. V pravém dolním rohu karty klikněte na Pokročilé a poté v horní části okna na Hardware. 

Metoda šlí a opasku

Pokud chcete mít svou Wi-Fi síť skutečně zabezpečenou, měli byste pro tyto účely ideálně využít kombinaci všech zmíněných opatření. Příslušná nastavení vám příliš mnoho času nezaberou, a jedná se o opravdu malou daň, kterou odvedete za stoprocentní zabezpečení své sítě. Pokud chcete svou bezpečnost na internetu ještě více zvýšit, můžete se podívat, jak se bezpečně chovat na síti. V případě pochybností nebo nejasností se určitě nebojte obrátit na poskytovatele svého internetového připojení.