Máme pro vás připravenou akční nabídku pro nová připojení

Podrobnosti naleznete ZDE

Jak na měření rychlosti internetového připojení a jaká je vlastně rychlost českého internetu?

Jak na měření rychlosti internetového připojení a jaká je vlastně rychlost českého internetu?

Měřičů rychlosti internetového připojení dnes existuje po celém světovém internetu tolik, že byste je nedokázali ani všechny spočítat. Některé vystupují jako samostatná služba, jiné zas bývají praktickým doplňkem například různých zpravodajských nebo herních serverů. Z českých měřičů patří k oblíbeným například služby DSL, Netmetr, Kvalitni-internet.cz, adsl.cz, rychlost.cz, Internetprovsechny.cz a další. Ze zahraničních jmenujme za všechny velice populární Speedtest.net, který je možná globálně nejrozšířenější službou tohoto druhu vůbec. Je domestikovaný pro české prostředí a pracuje s českými sondami.

Co vlastně zjistíme?

Výsledkem měření jsou zpravidla tři údaje - download (stahování dat), upload (odesílání dat) a ping (rychlost odezvy). Pouze serveru Kvalitni-internet.cz změříte i jitter. První dvě měřené veličiny reprezentují reálnou rychlost datového přenosu (propustnost) jedním či druhým směrem, tedy množství dat, které lze v jednom okamžiku přenést přes vaše internetové připojení k vám i od vás. Tyto údaje jsou často ve výrazném nepoměru ve prospěch stahování dat (download), které sehrává užitečnější funkci pro naprostou většinu běžných domácích či firemních uživatelů. Zejména pokud si občas rádi stáhnete či přehrajete online film ve vysoké kvalitě, zahrajete si náročnou hru s více hráči nebo jste častými uživateli služeb, jako je YouTube, NetFlix, Twitch, torrenty, různé internetové televize a další online zdroje objemného obsahu, pak v prvé řadě potřebujete tento obsah co nejdříve stáhnout k sobě do počítače.

Naproti tomu rychlé odesílání dat (upload) pro běžné brouzdání po síti příliš nevyužijete, ale budete jej potřebovat, pokud máte obsah, který chcete sdílet s ostatními uživateli online, například pro odesílání videí na YouTube nebo prostřednictvím živého online streamu. Trendy se ale mění, a navyšují se požadavky na rychlost odesílání dat, pro sdílení videoobsahu, zálohování fotografií a práci s daty na vzdálených serverech. Upload plně využijí také uživatelé a firmy, které pravidelně zálohují svá objemná data do cloudu. Bez kvalitního uploadu i downloadu se neobejde například ani internetová telefonie a videohovory prostřednictvím Skype nebo jiné podobné služby. S rozvojem internetové společnosti roste razantně poptávka po kapacitě nahrávání dat.

To znevýhodňuje metalické sítě, i to nejen při porovnání s optikou, ale i s bezdrátovými technologiemi. Moderní NGA linky mají obvykle poměr stahování/odesílání dat 3:1. Jenom pozor, někdy bývá tento poměr stahování a nahrávání dat zaměňovaný za agregaci. Agregace určuje, kolik zákazníků využívá konkrétní danou kapacitu přístupového bodu.

Rychlost odezvy (ping) měří a vás informuje o tom, jaká nejkratší doba (popř. i průměrná a nejdelší doba) uplynula mezi odesláním malého segmentu dat z vašeho počítače a okamžikem, kdy jej příjemce (testovací server) obdržel. Naměřená hodnota tudíž závisí na kvalitě připojení obou stran a je klíčová zejména pro hráče online her, aby se hra v reálném čase pohybovala co nejplynuleji a bez čekání. Pokud stisknutí tlačítka pro výstřel v online hře zaregistruje herní server až za 150 ms, obvykle je cíl dávno v jiné části obrazovky a minete. Pro ověření ping můžete použít nástroje v operačním systému. Ve Windows zadejte příkaz cmd.exe. Do černé obrazovky terminálu zapište příkaz ping www.ujezd.net -t a stiskněte Enter.

Na speedtestu Kvalitni-internet.cz zjistíte i velikost kolísání dopravního zpoždění linky, jitter. Takové měření ale zajímá především extrémní hráče her.

Metodika měření speedtesterů a jejich přesnost.

Měřiče rychlosti poskytují svým provozovatelům údaje o kvalitě přípojek v síti, a jsou službou zákazníkům. Některé servery z výsledků sestavují reprezentativní statistiky, které vypovídají o problémech v síti jednotlivých poskytovatelů. Většinou proto měří přesně, jsou metodicky zvládnuté a mají slušnou přesnost měření. Měřené parametry linky jsou definované proti SW sondě, která bývá instalovaná v páteřní konektivitě poskytovatelů přístupu k síti Internet v ČR. Nezanáší chybu transportem měřících paketů do vzdálených míst planety. I hojně používaný zahraniční Speedtest.net používá české sondy, a poskytuje data o měření pro Českou republiku. Kvalitní metodiku měření poskytují všechny aplikace založené na moderním protokolu HTML 5, třeba Kvalitni-internet.cz, nebo NetMetr asociace CZ.NIC. Obě tyto aplikace poskytují náhled na mapu měření.

Testování probíhá odesíláním vzorků shluku dat definované velikosti do měřící sondy a vyhodnocování časů jejich doručení. Internetové měřiče zkoumají shluky dat různé délky datagramů, aby simulovali všechny druhy provozu. To způsobuje mírně nestejné výsledky při měření z různých prohlížečů. Každý z používaných browserů, jako je například MS Edge či Google Chrom, pracuje s HTML kódem mírně odlišně. Speedmetr Internetprovsechny.cz a Speedtest.Net používá Java skript, to by však mohlo v budoucnu přinést pro tyto poskytovatele potíže. Java nebude v budoucích verzích prohlížečů automaticky podporovaná. Právě proto vyšel HTML 5 klon SpeedTest.net o OOKLA, zatím pouze v beta verzi.

Statistiky českého internetu.

Měření rychlosti domácích linek provádí, a anonymizované statistiky poskytují kromě speedtesterů ještě poskytovatelé obsahu. Například když aktualizujete systém, třeba MacOS nebo Windows, data odesílá CDN server společnosti Akamai. Tyto aktualizace řídí síťová logika, nepovolí stahování, pokud server nemá dostatečně volné systémové prostředky. Akamai využije celou kapacitu linky, a na její výroční zprávy o porovnání rychlostí v celém světě, Akamai State of the Internet se těší odborníci z celého světa. Česká republika je pravidelně v prvních patnácti nejrychlejších zemích v globálním pohledu. Nejsme na tom vůbec špatně. Naproti tomu statistiky, které zveřejňuje Seznam.cz ve své aplikaci Mapa rychlosti internetu, ukazují o poznání nižší čísla.

Je to pochopitelné, stejně jako u vyvolaného měření ve speedmetru jsou na vině vnější vlivy. Seznam vyvozuje rychlost podle kapacity dat odesílaných ze serverů Stream.cz. Typický konzument internetové zábavy sedí někde úplně jinde, nežli je umístěný domácí WiFi router. Za několika bytovými zdmi je rychlost přípojky degradovaná úbytkem kvality signálu. Seznam měří zvolené kvality odesílaného videa, a ani velmi kvalitní HD obraz nepřekoná 10 Mbps kapacitu streamu. 4K video v HEVC kodeku požaduje 18,4 Mbps z kapacity linky. Ale takovou kvalitu videa Seznam neposkytuje.

Jakou vlastně mají jednotlivé služby spotřebu pásma domácí linky?

Zde uvádíme příklad odhadovaného využití dat pro vybrané služby :

  • Pro hlasové hovory: download 0,1 Mb/s, upload 0,1 Mb/s
  • Pro videohovory: download 0,5 Mb/s, upload 0,5 Mb/s
  • Pro videohovory s vysokým rozlišením: download 1,5 Mb/s, upload 1,5 Mb/s
  • Netflix v PC: download 1,5 Mb/s, se zapnutou HD kvalitou 5 Mb/s
  • YouTube v PC: download minimálně 0,5 Mb/s pro nejnižší kvalitu, se zapnutou HD kvalitou 5 Mb/s
  • Full HD kanál internetové kabelové televize IPTV: 8 až 10 Mbps, podle použitého kodeku. IPTV platformy snižují kvalitu obrazu při přetížení linky. Minimum označitelné za HD je 4,5 Mbps.
  • SD kanál internetové kabelové televize IPTV: 1 až 3,5 Mbps, podle kodeku a politiky poskytovatele služby.

Jak se vyznat v jednotkách rychlosti

Dnes se rychlost širokopásmového připojení pro domácnost či firmu běžně inzeruje i měří v jednotkách Mbps, což znamená megabity za sekundu. Mbps je standard užívaný k tomu, abyste mohli snadno porovnat váš výsledek s rychlostí jiného širokopásmového připojení. Pojďme si ale říct i o jiných používaných jednotkách.

  • kb/s (kbps) neboli kilobity za sekundu - Jeden kilobit je 1000 bitů a bity jsou nejmenší možnou jednotkou informace (0 nebo 1). Dříve se tato jednotka používala u vytáčených připojení přes modem a později u mobilních zařízení s pomalým připojením, ale v současné době už se téměř nepoužívá.
  • kB/s (kBps) neboli kilobyty za sekundu - Bajty jsou tvořeny osmi bity, takže jeden kilobyt se rovná osmi kilobitům. Velikost souborů v počítači se obvykle měří v bajtech, takže v praxi obvykle uvidíte kilobajty, např. v uživatelských aplikacích pro stahování dat. Bajty se v akronymech označují velkými písmeny za účelem jejich odlišení od bitů, neboť oba začínají písmenem B.
  • Mb/s (Mbps) neboli megabity za sekundu - Dnes asi nejpoužívanější jednotka pro vyjádření rychlosti připojení. 1000 kilobitů tvoří jeden megabit.
  • MB/s (MBps) neboli megabyty za sekundu - Osm megabitů tvoří jeden megabajt. Velikost většiny souborů v počítači se měří v megabajtech, a pokud máte rychlé připojení, uvidíte tuto jednotku také v uživatelských aplikacích pro stahování dat.

Pokud porovnáváte měření rychlosti jednoho připojení s jiným měřením, ujistěte se, že obě používají stejnou jednotku. V opačném případě nedosáhnete komparační úrovně a mohou se vám zobrazit mnohem nižší nebo vyšší čísla, než jste očekávali.

Jak na měření v mobilním zařízení

V mobilních zařízeních můžete měřit přímo v prohlížečích, ve velké většině jsou stránky plně responzivní. Pro Andoroid a iOS jsou dostupné aplikace NetMetr a Internetprovsechny.cz. Výhodou je otestování vlastností linky, jako je podpora IPv6 protokolu, transparentnost proxy a podpora UDP paketů. Pro běžnou práci takové vlastnosti linky nepotřebujete znát, ale pro herní servery je to zásadní parametr.

Mějte na paměti, že testování má svoje datové nároky, a časté zkoušení přípojky může vést k vyčerpání FUP vašeho mobilního tarifu.

Speedmetry v internetu

Kvůli vyloučení zkreslení měření například chvilkovým přetížením testovacího serveru je softwarová měřící sonda umístěná v na samostatném špičkovém samostatném serveru připojeném síťovou kartou s optickým rozhraním 10Gbps. Server Kvalitní-internet.cz je umístěný v páteřní konektivitě 2Connect.cz. Server umístěný v páteřní konektivitě projektu Fénix s interface 10Gb vyhodnocuje počty měření a nepovolí přetížení linky. U dalších sond můžete provést několik měření a porovnat jejich přesnost, pokud ručně zvolíte jiný měřící server.

Rada na závěr

Někteří poskytovatelé poznají komunikaci na IP adresy měřičů rychlosti a v síti jim dávají absolutní přenost před jinými pakety. Pokud si nebudete jistí výsledkem, vyzkoušejte více testovacích serverů.

odkazy: www.internetprovsechny.cz, www.netmetr.cz, http://beta.speedtest.net/ s možností nastavení

sondy na www.uvtnet.cz

Autor: Lukáš Beňa, Jakub Moník

V regionech Praha a Středočeský kraj poskytujeme: Vysokorychlostní internet, Internet pro domácnosti, Internet na doma, Internet HD xDLS.