Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

IPTV a OTT: Sledování televize přes internet

Televizní programy lze již několik let vedle tradičního pozemního vysílání sledovat také přes internetové připojení. Televize po síti oproti plošnému DVB-T vysílání nabízí lepší kvalitu obrazu či možnost vracet se několik dní nazpět. Snadno tak lze přeskakovat reklamy a sledovat oblíbené pořady v jakoukoliv denní dobu.

V dnešní době se oba způsoby vysílání často kombinují a částečně překrývají. Jaké jsou rozdíly IPTV a OTT a co mají naopak společné?

OTT TV: Televizní vysílání přes internet

OTT (Over the Top) služby využívají pro distribuci obsahu směrem k uživatelům prostředí sítě internet. Při komunikaci mezi poskytovatelem služeb a divákem putují data přes veřejnou síť, což je velký rozdíl oproti principu IPTV, která spoléhá na vlastní síť a infrastrukturu poskytovatele.

V praxi nemusí být zákazník pro používání OTT služeb klientem konkrétního poskytovatele internetového připojení. Pro sledování televizních pořadů navíc nutně nepotřebujete specializované zařízení v podobě set-top boxu, vše obstará vaše chytrá televize, počítač nebo dokonce mobil či tablet. Ke starším televizorům není problém připojit krabičku s Android TV či speciální set-top box s přístupem k internetu.

Typickými zástupci OTT jsou internetové portály nabízející přístup k televiznímu vysílání, online seriálům a filmům na bázi levného měsíčního předplatného. Zmiňme např. populární Netflix či Hulu. Z českých projektů se rychlým tempem rozšiřuje Kuki TV, která vedle živého vysílání desítek televizních stanic nabízí také obsah na vyžádání (tzv. On Demand). Kuki TV v sobě vedle OTT kombinuje také prvky IPTV, kdy spolupracuje s lokálními internetovými providery a je nabízena v nejrůznějších balíčcích společně s internetovým připojením.

Internetovou televizi lze sledovat na mobilu i v tabletu

Internetové televize stavějící na OTT lze snadno sledovat i na cestách prostřednictvím mobilních zařízení. Podmínkou je však dostatečná rychlost datového připojení a pozor by si měli diváci dát, aby TV nesledovali přes data mobilních operátorů, která bývají zpoplatněna. Ideální je pro sledování internetové televize neomezené internetové připojení s minimální propustností alespoň 2 Mb/s. Čím vyšší rychlost připojení však bude k dispozici, tím může být kvalitnější zobrazovaný obsah (stejný obsah je distribuován dle rychlosti připojení v SD, HD i Full HD kvalitě).

Poskytovatelé vysílání nabízí aplikace pro nejrozšířenější platformy, tedy pro počítače s Windows a Mac OS, nebo mobilní zařízení s Androidem a iOS. V rámci předplatného OTT TV uživatel získá možnost sledovat televizi na několika zařízeních naráz. Nic tedy zákazníkům nebrání rozkoukat film u televize, pozastavit jej a pokračovat o půl hodiny později posteli před spaním z jiného zařízení (mobilu či tabletu).

IPTV aneb televizní vysílání po síti

Zásadním rozdílem běžné IPTV oproti OTT službám je fakt, že pro její sledování musí být divák připojen k síti skrze infrastrukturu určitého poskytovatele. Ukázkovým případem je u nás O2 TV, pro jejíž sledování musí zákazník využívat připojení od zmíněného operátora. IPTV využívá k vysílání lokální distribuční sítě poskytovatele a nejedná se tedy o běžné internetové vysílání.

Na rozdíl od OTT může poskytovatel IPTV lépe garantovat kvalitu dodávaného obsahu, neboť má pod infrastrukturu pod kontrolou. Na rozdíl od běžného vysílání DVB-T, kdy jsou naráz distribuovány všechny dostupné stanice, je směrem k divákovi vždy vysílán jeden konkrétní program. Po jeho přepnutí se stream změní a vysílá se program jiný atd.

Podobně jako u kabelové televize vyžaduje IPTV pro své fungování specializované zařízení připojené k televizoru (set-top box). Nechybí podpora funkce timeshift a přístup k placenému obsahu na vyžádání, kdy lze vybírat z videoték a půjčoven obsahu.

Nevýhodou IPTV je nutnost provozovat pro každý televizor v domácnosti vlastní set-top box. Vícero datových streamů může navíc ubírat pásmo internetovému připojení a zpomalovat jej.

TV je díky internetu konečně interaktivním médiem

OTT a IPTV jsou tzv. nelineárním vysíláním TV, což v praxi znamená, že diváci nejsou jen pasivními konzumenty obsahu, ale mohou do něj zasahovat. Snadno lze pozastavit či přetáčet běžící pořady, přeskakovat reklamy a spouštět až několik dní staré záznamy z archivu díky funkci posunutí v čase (Time Shift).

Tím funkce většinou nekončí a většinou mohou uživatelé díky archivům a videopůjčovnám sledovat obsah, který právě není vysílaný v TV. Často se jedná o kompletní série pořadů a seriálů či nově i dříve vydané filmy. Za vysílání OTT a IPTV uživatelé běžně platí paušální poplatky, za prémiový obsah poté buďto formou měsíčního předplatného, kdy za pravidelný poplatek může přistupovat k veškerému obsahu služby, nebo si za menší obnos nakupují/půjčují jednotlivé položky (filmy a seriály) zvlášť.

Jak bylo zmíněno v úvodu, IPTV a OTT se v mnohých oblastech překrývají a sami jejich poskytovatelé rádi kombinují terminologii i oba koncepty fungování.

Sledování YouTube a prohlížení internetu v TV

Set-top boxy pro příjem IPTV, chytré televizory i Android TV krabičky mají velmi blízko k běžným počítačům. Není tak divu, že výrobci do jejich systému často implementují podporu pro další videoportály a služby typu YouTube či Vimeo.

Některé platformy, jako např. Android TV si poradí i s internetovou TV Stream.cz, nebo nabídnou integrovaný webový prohlížeč a další funkce rozšiřující uplatnění TV.

 

V regionech Praha a Středočeský kraj poskytujeme: Vysokorychlostní internet, Internet pro domácnosti, Internet na doma, Internet HD xDLS.

Štítky: