Máme pro vás připravenou akční nabídku pro nová připojení

Podrobnosti naleznete ZDE

Chráníte svůj počítač? Prevence je k nezaplacení.

Co nám škodí?

Problém ve světě počítačových virů nese název malware. Ten vznikl spojením dvou anglických slov – malicious (zákeřný, škodlivý) a software. Jedná se o speciálně vyvinutý program či část programového kódu, který má za cíl napadnout váš počítač a chovat se v něm tak, aby vám provedl nějakou, vývojářem zamýšlenou újmu. Kromě počítačových virů a červů do této kategorie spadají například i trojské koně, špehovací či vyděračský software, nebo třeba reklamní software.

Mezi nejčastější původce škodlivého softwaru patří emailové přílohy od neznámých odesílatelů či programy, které si stáhnete z více či méně pochybných webových stránek. Mějte to na paměti, kdykoliv otevíráte něco z neověřeného zdroje.

Od Sušenky po skutečně závažné problémy.

Vývoj a prohlubování IT znalostí posunul i svět malwaru na jinou úroveň. Kuriozitou býval dříve například virus „Sušenka“, jinak také nazýván „Dej mi“. Pokud se tímto virem nakazil váš počítač, jednou za čas vám na monitoru vyskočilo nové okno s hláškou „Dej mi sušenku“. Abyste se mohli vrátit zpět ke své práci, museli jste vir nakrmit, tedy napsat do vygenerovaného okna slovo „susenka“. Cílem tvůrce tohoto záškodníka pravděpodobně nebylo získat od vás finanční obnos, ale pouze potrápit uživatele napadeného přístroje.

Časy těchto kuriózních virů jsou už ale za námi a cíl, který má jejich šíření přinášet, je také někde jinde. Pokud váš počítač napadnou ty nejzákeřnější viry či červi, můžete přijít o svá data, nebo se vaše data dostanou do nepovolaných rukou. Ojedinělé není ani následné vydírání, kdy jste například po útoku hackera vyzýváni k zaslání určitého obnosu peněz na nějaký účet.

Jak se bránit proti škodlivému softwaru?

Pokud vás předchozí odstavce vyděsily, máme tu pro vás teď uklidňující část textu. Preventivním chováním pravděpodobnost napadení malwarem rapidně snížíte. Stačí se řídit několika základními vzorci chování ve světě internetu. Kromě toho existuje na trhu velké množství řešení, jejichž cílem je vás před malwarem ochránit, a to jak pro Windows, tak pro operační systémy od Apple.

  • Nikdy neotevírejte přílohy pošty od pochybných odesílatelů a na neověřené stránky raději vůbec nechoďte. Stejně tak nestahujte ani přílohy ze zpráv od neznámých uživatelů na sociálních sítích.
  • Nestahujte aplikace, programy, filmy apod. z neznámých zdrojů. Pokud narazíte na nesprávný web, ve finále neušetříte. Naopak si můžete pěkně „vydělat“.
  • Stažené soubory ještě předtím, než je otevřete, nechte zkontrolovat antivirovým programem.
  • Podceňovat se nevyplácí ani pravidelné aktualizace vašeho operačního systému. Vývojáři implementují do nejnovějších verzí i úpravy, které zajišťují bezpečnější prostředí pro jejich užívání. Pokud tedy budete aktualizace neustále odkládat, zvyšujete pravděpodobnost, že váš operační systém nebude obsahovat dostatečná bezpečnostní opatření a může tak být napaden.
  • Chraňte svůj počítač kvalitním antimalwarovým programem. Výčet některých vám přinášíme níže.

Čím chránit svůj počítač?

Antimalwarových řešení je na trhu mnoho. Pokud potřebujete zabezpečit svůj domácí počítač, pak můžete vybírat i z některých free verzí. Mezi nejznámější antivirové programy v Česku patří Avast, Eset, AVG či McAfee.

Avast

Český antivirový program, dostupný jak ve free, tak v prémiové verzi, to je Avast. S jeho pomocí ochráníte počítače a telefony s různými operačními systémy. Nezáleží tedy, zda máte Windows, Apple, nebo Android, vaše data budou díky Avastu v bezpečí. Prémiová verze vás vyjde na 1 190 korun ročně pro jedno zařízení, nebo na 1 590 korun ročně za 10 zařízení, rozhodnete-li se ochránit všechna svá zařízení, nebo ochranu sdílet se svými blízkými. Prémiová verze vás na rozdíl od té free ochrání nejen proti virům, ale odhalí i podvodné webové stránky či ransomware (vyděračský software, tedy program, který šifruje váš počítačový systém a pro opětovné zprovoznění požaduje výkupné).

Eset

Za humny, ve Slovenské Bratislavě byl počátkem 90. let vyvinut antivirový program Eset. Ve free verzi ho neseženete. Částky, za které můžete ochránit své zařízení, začínají na 1 209 korunách v případě počítačové ochrany, nebo 289 korunách, pokud chcete zabezpečit telefon s Androidem. Eset poskytuje internetovou ochranu pro zařízení s Windows, macOS i Linux a pro telefony s operačním systémem Android. Zakoupit si můžete software pro jedno zařízení, nebo ochránit sebe i své blízké pořízením výhodných balíčků pro tři zařízení.

AVG

Další tuzemský zástupce – antimalwarový program od společnosti AVG je dostupný pro zařízení s operačními systémy Windows, Linux, macOS, iOS i Android. Antivirus od AVG můžete stahovat zdarma, nebo si pořídit prémiovou verzi za 1 349 korun ročně. V roce 2016 bylo AVG koupeno tuzemským konkurentem – společností Avast. Není tak překvapivé, že ani rozdíl mezi free a prémiovou verzí není příliš odlišný – za roční poplatek dostanete nad rámec free verze ochranu proti ransomwaru, podvodným webovým stránkám, a navíc ještě phishingu (tzv. rhybaření, tedy technika, kterou používají hackeři k získávání citlivých dat, jako jsou hesla, čísla kreditních karet apod).

McAfee

Z mimoevropských řešení vám představíme antivirový program od společnosti McAfee. Ten byl vyvinut v USA a stejně jako předchozí antimalwarová řešení je i McAfee dostupný pro počítače s Windows a macOS a pro telefony s Androidem či iOS. Zdarma vám nabídne zkušební 30denní verzi, po které se můžete přihlásit k pravidelné platbě. Zakoupením licence chráníte až 10 zařízení, což se vyplatí především rodinám, ve kterých mají děti i rodiče jak svůj vlastní počítač, tak i smartphone. Ročně vás McAfee vyjde na 1 149 korun.

I přes obezřetné chování stále myslete i na to nejdůležitější – zálohovat, zálohovat, zálohovat. Ta nejdůležitější data ideálně do více zdrojů. Pravidelné zálohování dat vám ušetří v případě jejich ztráty mnoho hodin času a tím i peněz. Několikaměsíční práce, o kterou byste v případě napadení virem přišli, vás tak kvůli zapomenuté záloze může přijít hodně draho.

Bezpečný, rychlý a dostupný internet vám v Praze a Středočeském kraji zajistí Újezd.net, UVT a Eurosignal.