Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

Budoucnost internetu na veletrhu CES 2019

Každoroční veletrh spotřební elektroniky CES je určen výhradně novinářům a profesionálům, na zprávy z něj ale vždy netrpělivě čeká i laická veřejnost. Kromě výpočetní techniky, zařízení pro Smart Home nebo audiovizuální techniky se zde představují i technologie pro budoucnost - včetně té nejbližší. Nejenom hráči tak měli na letošním ročníku veletrhu možnost řádně ocenit nadupané routery a další příslušenství pro chystaný Wi-Fi standard 802.11ax. Rozdíl mezi novým a stávajícím standardem ocení nejenom hráči, ale i uživatelé, kteří využívají internet například ke streamování multimediálního obsahu.

Nová Wi-Fi, nové možnosti

V jednom z našich dřívějších článků jsme vás informovali o tom, že se na svět chystá zcela nový Wi-Fi standard s podporou přenosové rychlosti až 10Gb/s a možností kombinace obou existujících pásem (2,4GHz i 5GHz). Standard se své realizaci a masovějšímu rozšíření blíží takřka mílovými kroky - k zavádění by mohlo začít docházet již v prvním čtvrtletí letošního roku.

První vlaštovky od TP-Link

Jako jeden z nejsilnějších hráčů na poli produkce routerů s podporou Wi-Fi 6 se na CES 2019 ukázala společnost TP-Link. Pro obavy z vysoké ceny futuristických routerů není u nové produktové linie od TP-Link absolutně žádný prostor - firma myslela i na ty potenciální zákazníky, kteří mají hlouběji do kapsy nebo chtějí využít všech výhod nového standardu, aniž by museli do routeru investovat astronomické částky.

Síťový router TP-Link Deco X10 slibuje kromě závratné rychlosti i optimální schopnost poradit si s větším počtem připojených zařízení, stejně jako stabilitu a sílu distribuovaného signálu. TP-Link udává u routeru Deco X10 backhaul až 1,95 Gbps. Další novinkou je model Archer AX11000, jehož agresivní design naznačuje, že je určen především profesionálním a vášnivým hráčům online her. Rychlost tohoto třípásmového routeru dosahuje až neuvěřitelných 10756 Mbps, samotné zařízení je navržen tak, aby upřednostňovalo herní traffic a co nejvíce snižovalo latenci.

Dalším zajímavým produktem z letošní nabídky TP-Link je pak router Archer AX6000, jehož hlavní devizou je precizní schopnost udržet kvalitní připojení i ve vytížených oblastech - dokáže totiž chytře ignorovat rušení bezdrátových routerů v sousedství. Mezi levnější, nikoliv však horší či nevýkonné členy rodiny Archer patří model AX1800 s podporou Wi-Fi 6 a absencí některých funkcí, které běžná domácnost či kancelář nedocení.

Model Deco X10 by se měl začít prodávat ve druhé polovině letošního roku v přepočtu za 7800 korun za dvojbalení, modelů Archer AX11000 a AX6000 se zákazníci v některých zemích dočkají ještě tento měsíc, a to v ceně zhruba 10100 korun a 7800 korun. Nejlevnější Archer AX1800 se bude ve druhé polovině roku prodávat odhadem za 2900 korun. 

Zdroj obrázku: TP-Link

 
Chytré, rychlé, spolehlivé

Zahanbit se ale na letošním CES nenechali ani ostatní výrobci. Vytasili se s širokou nabídkou routerů, přizpůsobených na míru nejenom novému Wi-Fi standardu, ale také stále populárnějšímu trendu Smart Home. Routery nové generace jsou schopné spolupracovat s chytrými reproduktory, jako je Alexa od Amazonu nebo Google Home, nabízejí intergraci s cloudovými službami, end-to-end šifrování pro maximální bezpečnost nebo například  vlastní zlepšování na principu strojového učení. 

Společnost Netgear oznámila podporu Wi-Fi 6 u letošního připravovaného modelu Orbi s technologií Netgear Fastlane pro maximální výkon. Cena routeru, který by měl být uveden do prodeje ve druhé polovině letošního roku, zatím není známa. D-Link se na veletrhu vytáhl s novinkou AC1900. Dvoupásmový router si umí poradit nejenom s novým Wi-Fi standardem, ale nabízí také automatické over-the-air aktualizace firmwaru, podporu Google Assistant a Amazon Alexa, zvýšené zabezpečení a antivirovou podporu. 

Zdroj obrázku: Netgear

Běh na (středně) dlouhou trať

Pokrok nelze zastavit - a u internetových technologií to platí minimálně dvojnásob. Náročnost a požadavky nejrůznějších zařízení na síťový výkon neustále stoupá, a spolu s touto poptávkou přichází i nabídka v podobě Wi-Fi standardu nové generace. Nabídka na letošním veletrhu CES jasně ukazuje, že zařízení pro nový Wi-Fi standard si můžete zakoupit třeba už zítra, většina produktů, které vlastníte, si jeho výhody ještě nebude moci patřičně užít. 

Nová generace Wi-Fi slibuje kromě vyšší rychlosti také nižší nároky na spotřebu baterie připojených zařízení nebo například možnost širšího dosahu a možnosti zapojení více přístrojů najednou. Letošní rok je odborníky považován za startovní čáru pro Wi-Fi 6, k masovému rozšíření by mělo dojít v následujících letech.

Podporu Wi-Fi 6 oznamují nejenom výrobci routerů, ale také výrobci procesorů a dalších důležitých komponent, a to jak pro počítače, tak i pro chytrá mobilní zařízení. Příliš konkrétní obrysy ale tyto plány zatím nenabírají - většina výrobců udává jako rok prvotního zavádění do praxe rok 2020.

V této době by už měly být dostupná zařízení s WiFi6 i pro internetovou infrastrukturu a bezdrátové sítě. Díky kombinaci funkcí WiFi6 a funkce Dual Connestivity v pásmu 60 GHz se dá očekávat zrychlení přípojek bezdrátového internetu až k úrovni optické přípojky. Bezdrát již dnes dorovnává rychlosti 5G sítí, nebo fixních přípojek LTE. Rychlosti přípojek již dnes ovlivňují technologie vyšších vrstev sítě a vzdálenost od optické přípojné infrastruktury. V tomto směru jsou ve Středočeském kraji nejlépe sítě Újezd.Net, ÚVT Internet a Eurosignal.
 

Štítky: 

Každoroční veletrh spotřební elektroniky CES je určen výhradně novinářům a profesionálům, na zprávy z něj ale vždy netrpělivě čeká i laická veřejnost. Kromě výpočetní techniky, zařízení pro Smart Home nebo audiovizuální techniky se zde představují i technologie pro budoucnost - včetně té nejbližší. Nejenom hráči tak měli na letošním ročníku veletrhu možnost řádně ocenit nadupané routery a další příslušenství pro chystaný Wi-Fi standard 802.11ax. Rozdíl mezi novým a stávajícím standardem ocení nejenom hráči, ale i uživatelé, kteří využívají internet například ke streamování multimediálního obsahu.