Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

Jak je to s bezpečností veřejných Wi-Fi?

Letní dovolené svádí k používání veřejných a nezabezpečených sítí Wi-Fi. Surfování zdarma se ale nemusí uživatelům vyplatit. Přečtěte si článek o bezpečnosti veřejných Wi-Fi, který přebíráme s laskavým svolením jeho autora Jana Potůčka.

Nebezpečí veřejných Wi-Fi sítí

Nechce se vám na dovolené v zahraničí platit za internetové připojení v hotelu a raději spoléháte na volně přístupné Wi-Fi sítě v restauracích a kavárnách? Nemusí to být tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. Veřejné a nezabezpečené Wi-Fi sítě přitahují pozornost nejen internetu chtivých turistů, ale také hackerů, kteří dokáží prostřednictvím monitorování sítě sledovat veškerou internetovou komunikaci z vašeho zařízení. Zejména pak ve chvíli, kdy vstupujete na nezabezpečené internetové stránky.

Pokud se na takových stránkách přihlašujete k internetovému účtu, útočník může získat vaše přihlašovací údaje a pokusit se je použít pro přihlášení k službám jako je e-mail nebo účty na sociálních sítích. Mnoho uživatelů totiž podléhá zlozvyku používat stejné heslo a případně i login pro několik internetových služeb najednou. Návštěva restaurace spojená se surfováním na veřejné síti Wi-Fi tak může dotyčného stát jeho internetovou identitu. Útočník může přes router, který šíří veřejnou Wi-Fi, sledovat všechna připojená zařízení.

Výjimkou nejsou ani případy, kdy si útočníci na nějakém veřejném místě zřídí vlastní otevřenou Wi-Fi síť, která slouží výhradně k útokům na uživatele. Název sítě může evokovat, že jde o oficiální službu poskytovanou např. provozovatelem letiště, kavárny nebo obchodního centra. Pokusy, které opakovaně provedly různé bezpečnostní společnosti na celém světě potvrdily, že důvěřivost uživatelů je velká. K nezabezpečené veřejné Wi-Fi se připojilo vysoké procento uživatelů.

Bezpečný internet od Ujezd.net

Jak se chránit na veřejných Wi-Fi sítích

Jak tedy bezpečně surfovat na Wi-Fi sítích, ať už v České republice nebo v zahraničí? Jednak dávejte přednost oficiálním sítím, a pokud to je možné, připojujte se přes VPN – virtuální privátní síť vytvořenou mezi vámi a vzdáleným VPN serverem. Tento způsob komunikace je vůbec nejbezpečnější, protože vytváří mezi vaším zařízením a VPN serverem zašifrované spojení a nikdo, kdo je připojen do stejné Wi-Fi sítě jako vy, nemůže vaši komunikaci rozluštit.

Autorem článku, původně zveřejněného na webu Dvojklik.cz, je Jan Potůček - konzultant ve firmě TAKTIQ Communications a externí mediální zástupce společnosti ESET software. Coby publicista působil v řadě odborných webů včetně DigiZone.cz, který také vedl. Jan Potůček se ve volném čase věnuje chovu papoušků a vydává chovatelský web Ararauna.cz.
 

Štítky: