Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

Bezpečnost dětí na internetu - 2.díl: Co je to phishing a jak se mu bránit?

Podvodné weby, aplikace i SMS zprávy

Nejčastější podobou phishingu, s jakou se můžeme v současné chvíli setkat, jsou podvodné webové stránky. Ty mají často podobu oficiálních webových stránek bank či jiných finančních institucí. Poté, co na těchto stránkách zadáte údaje k vašemu účtu, jsou ale vaše důvěrné platební informace vážně ohroženy. Na podvodné stránky tohoto typu se uživatelé nejčastěji dostanou prostřednictvím podvodných e-mailových či SMS zpráv. Ty většinou informují o tom, že byl uživateli zablokován účet, vyzývají ho k tomu, aby na podvodném webu zadal přihlašovací údaje. K rozpoznání těchto podvodných zpráv přitom stačí málo. Obvykle jsou psané kostrbatou češtinou a odeslané z adres, které často ani na první pohled nevypadají jako oficiální. Po přesměrování na podvodnou stránku si pak můžete všimnout, že není opatřena HTTPS zabezpečením - v levé straně adresního řádku chybí symbol zámku, URL adresa začíná na http://, nikoliv na https://. Tvůrci podvodných e-mailů a textových zpráv si nevybírají, a často tyto zprávy chodí dětem. Pokud i vám nebo vaší ratolesti taková zpráva dorazí a vy si nejste jisti její autenticitou, nejlepší, co můžete udělat, je kontaktovat vaši banku a pravdivost zprávy si ověřit. Phishing se ale nemusí týkat jen bankovních údajů - podvodné webové stránky mohou často z uživatelů lákat třeba přihlašovací údaje k Facebooku nebo e-mailu. Pachatelé pak tyto údaje zneužívají k další kriminální činnosti. Útočníci mohou ale k phishing zneužít také speciální malwarové programy.

Zdroj: Wikipedie

Co můžete udělat?

Phishing může působit děsivě, ochránit se proti němu ale ve skutečnosti není nic těžkého. Stačí si zachovat rozvahu a zdravý rozum. Co se technikálií týče, jsou pravidla ochrany proti phishingu podobná, jako pravidla ochrany proti virům a malwaru. Váš počítač by měl mít vždy aktuální verzi operačního systému a měl by na něm běžet antivirový program, antimalwarový program a aktivní firewall. Řada firem nabízí základní verze antivirových programů zcela zdarma (jen si dejte pozor, abyste antivir stahovali z ověřených zdrojů), firewall je zase součástí každého operačního systému. K e-mailům i SMS zprávám přistupujte s maximální opatrností, a své děti poučte o tom, aby za žádných okolností nestahovaly neověřený software, i kdyby se tvářil sebevíc lákavě. Vaše děti by se za žádných okolností neměly nechat zlákat k tomu, aby cizí osobě poskytly údaje o vašich platebních kartách. Zejména v prostředí online her je bohužel častým jevem to, že podvodníci z nezletilých hráčů lákají čísla platebních karet jejich rodičů s tím, že jim například pomohou získat bonusový obsah ke hře. Na počítači, ke kterému mají přístup vaše děti, nastavte omezení, která dětem zabrání v instalaci softwaru nebo provádění systémových změn - vytvořte profil hosta s naprosto minimálními právy. Poučte své děti o následcích, které by mohlo mít jejich případné neuvážené chování - nestrašte je, vysvětlujte. Vaše děti by nikdy nikomu neměly sdělovat své telefonní číslo, neměly by si v žádném případě nechávat na telefon do e-mailu zasílat od cizích osob různé ověřovací kódy a už vůbec by tyto kódy neměly nikomu sdělovat - může se totiž stát, že z nich útočník vyláká jejich telefonní číslo kvůli ověřovacímu kódu. Jakmile mu ale dítě tento kód sdělí, obvykle dochází k odečtení finančních prostředků z účtu majitele telefonního čísla - následky byste viděli až na faktuře za mobilní služby.  S ochranou proti phishingu vám může pomoci také poskytovatel vašeho domácího internetového připojení, u kterého se můžete informovat o možnostech zabezpečení nebo případného omezení Wi-Fi připojení.

Zdroj úvodních obrázků: Unsplash