Zjistit dostupnost pokrytí
Změřit rychlost připojení

 

Od 22.10.2020 do odvolání je z důvodu šíření nemoci Covid 19 uzavřena provozovna v Běchovicích. Klientské požadavky budou řešeny vzdálenou formou ve standardní provozní době.

Technická podpora funguje beze změn, dle provozní doby. Osobní návštěvy na provozovně jsou pouze po předchozí telefonické rezervaci.

Děkujeme za pochopení.

 

ADSL2 a VDSL: Jaké jsou možnosti přípojení skrze telefonní rozvody?

Ze zkratek a nejrůznějších technologií pro vysokorychlostní připojení k internetu jde běžnému uživateli hlava kolem. Pojďme si poodkrýt, jak se liší technologie pro připojení k internetu skrze telefonní rozvody a jaké výhody dvojice nejčastějších standardů nabízí?

Poskytovatelé internetového připojení nabízí různé druhy připojení. Častými jsou na českém trhu technologie VDSL a ADSL, které využívají telefonních rozvodů a pokrývají tak naprostou většinu míst v ČR. Zkratka DSL odkazuje na Digital Subscriber Line, což je v překladu digitální uživatelská linka.

ADSL nachází společně s VDSL nejčastější využití v místech, kde jsou ostatní způsoby připojení problematické, nebo neexistuje žádná cenově dostupná alternativa. Díky využití stávající telefonní sítě není nutné k zákazníkovi

Pro příjem ADSL a VDSL signálu je nezbytný modem, který zpracovává signály mezi počítačem a telefonní přípojkou. Modemy koncovým zákazníkům většinou pronajímají či rovnou prodávají poskytovatelé internetového připojení. Často v sobě tato zařízení navíc kombinují funkci WiFi routeru a síťového rozbočovače. Umožňují tak snadno vytvořit domácí bezdrátovou síť bez nutnosti investovat do dalších zařízení.

ADSL - připojení k internetu přes telefonní rozvody

ADSL neboli Asymmetric Digital Subscriber Line, je tzv. asymetrickou digitální linkou. Samotný název technologie odkazuje na vlastnost tohoto připojení nabízet vyšší rychlost pro stahování dat směrem k uživateli (download) a nižší pro odesílání dat od něj (upload). Na rozdíl od tzv. symetrických linek, kdy může být rychlost v obou směrech stejná, je u ADSL často rozdíl v rychlosti stahování a nahrávání markantní.

Dnešní technologie ADSL2 a ADSL2+ nabízejí rychlosti připojení až do 28 Mbit/s pro downstream a kolem 3,5 Mbit/s pro downstream. V praxi je však této plné rychlosti dosaženo málokdy. Kvalitu ADSL připojení totiž výrazně ovlivňuje vzdálenost od ústředny a kvalita rozvodů.

Čím dále je zákazník od ústředny, tím bude kvalita spojení nižší a rychlost připojení bude klesat. Zákazník vzdálený přes 3 km od ústředny může dosahovat u balíčku označeného „až 20 Mbit/s“ např. rychlosti kolem pouhých 5 Mbit/s a méně. Naproti tomu domácnost vzdálená 500 metrů od ústředny může u stejného balíčku dosahovat rychlosti stahování kolem 18 Mbit/s.

Důležité je právě slůvko „až“. Operátoři z výše zmíněných důvodů pevnou rychlost ADSL a VDSL připojení raději negarantují a pouze v nabídce zmiňují, že této rychlosti může být za určitých podmínek dosaženo. Obecně platí, že do vzdálenosti 3,5 km nabízí ADSL2/2+ lepší rychlosti připojení než ADSL. Nad 4 km od ústředny je již rozdíl mezi vývojovými verzemi minimální.

VDSL - rychlejší připojení s potenciálem dalšího zrychlování

Zatímco ADSL již narazilo na své rychlostní limity, VDSL má rychlost doslova v názvu. Jedná se totiž o zkratku pro Very High Bit Rate Digital Subcriber Line (případně Very High Speed DSL – Velmi rychlé DSL). V současné době je často využíváno VDSL ve verzi 2, přestože v nabídkách operátorů se pro přehlednost objevuje bez číselného označení.

Symetrické připojení VDSL nabízí teoretické rychlosti až do 100 Mbit/s pro stahování i nahrávání. V praxi se nejčastěji objevují balíčky nabízející „až 20 Mbit/s“ upstream a „40 Mbit/s“ downstream.

Většina operátorů nemá problém stávajícím zákazníkům poskytnout upgrade z ADSL na VDSL při zachování cenových podmínek. Služba však v dané oblasti musí být dostupná. Podobně jako v případě ADSL je i VDSL náchylné na vzdálenost od rozvodny a při delších vzdálenostech, konkrétně nad 1,3 km, se výhody rychlosti VDSL ztrácí. Operátoři pak v takových případech VDSL ani nenabízí a nabízí pouze ADSL.

Srovnání VDSL a ADSL

Vzdálenost od ústředny ovlivňuje rychlost připojení

Operátor často slibuje v nabídce rychlosti, kterých v místě připojení reálně nedosahuje. Proč tomu tak je? Při technologiích VDSL a ADSL platí, že vzdálenost od ústředny negativně ovlivňuje parametry připojení. Obecně platí, že do 300 metrů jsou ztráty minimální, poté dochází k rychlému poklesu kvality signálu.

Jak zjistit rychlost připojení v místě bydliště?

Operátoři poskytují na svých stránkách formuláře, které po zadání adresy a telefonního čísla předají vaše údaje obchodnímu zástupci, jenž se s vámi spojí s konkrétnější nabídkou. Zde je důležité nespokojit se s onou teoretickou hodnotou „až 20 Mbit/s“ a požádat operátora o upřesnění rychlosti v dané lokalitě, případně jej požádat o informaci, jak daleko k nejbližší ústředně jste. Poté se stačí podívat na graf výše.

Pořizovat si kvůli ADSL a VDSL pevnou linku nemusíte

Zpočátku bylo ADSL úzce navázáno na balíčky s voláním skrze pevnou linku, což se postupem času změnilo a vzniklo tzv. nahé ADSL. Díky němu došlo k výraznému snížení cen a připojení se stalo dostupné běžnému zákazníkovi.

Jsou modemy pro ADSL/VDSL kompatibilní?

Starší určené pro ADSL si s VDSL většinou neporadí. V případě přechodu na VDSL připojení je nutné pořídit modem nový. Často jej nabízí k odkoupení či pronájmu sám poskytovatel připojení. Naproti tomu moderní VDSL modemy často nabízí i podporu pro ADSL, ADSL2 a ADSL2+.

Co je to agregace připojení?

Operátoři ve svých nabídkách často uvádí rychlosti připojení společně se zmínkou o tzv. agregaci (shlukování). Jedná se o sdílení linky s dalšími uživateli ve vaší lokalitě. Pokud tak u 20 Mbit připojení vidíte agregaci 1:4 a budete připojeni společně s ostatními uživateli ve stejný okamžik, může vaše rychlost klesnout až na 5 Mbit/s nebo níže.

 

V regionech Praha a Středočeský kraj poskytujeme: Vysokorychlostní internet, Internet pro domácnosti, Internet na doma, Internet HD xDLS.