Máme pro vás připravenou akční nabídku pro nová připojení

Podrobnosti naleznete ZDE

10 kultovních her, které jste hráli v devadesátkách.

Herní žánry

Abychom se zvládli ve výčtu her lépe orientovat, neuškodí si na začátek zopakovat něco o herních žánrech. Každá z her se podle svého cíle dělí do některé z níže uvedených kategorií. Pokud si toto roztřídění osvojíte, půjde vám pak lépe pochopit, o co v jaké z níže uvedených her jde.

RPG neboli role-playing game (rolová hra, hra na hrdiny) je typ hry, ve které hráč zaujímá roli postavy, postupně ji buduje a vylepšuje od prvopočátku až k nezdolnému hrdinovi. Známými devadesátkovými RPGčky jsou například Diablo či Fallout.

Strategie – velmi oblíbený herní žánr, který lze roztřídit do dalších podkategorií:

RTS – Real-time strategy (strategie, ve které probíhá hra a odezva v reálném čase),

TBS – Turn-based strategy (tahová strategie),

Budovatelská strategie, jejímž cílem je budování města, zábavného parku apod. a nakonec

Bojová strategie, ve které je primárním cílem boj.

Střílečky – jeden z nejoblíbenějších herních žánrů vůbec. Neexistuje snad žádný hráč, který by si v životě nějakou nezahrál. A i zde můžeme najít dvě podkategorie: FPS a TPS. FPS – First-person shooter, tedy střílečka z pohledu první osoby. Jednou z prvních FPS stříleček byl Wolfenstein 3D. Velmi známou se o rok později stal DOOM, který přidal možnost multiplayeru. TPS – Third-person shooter, tedy střílečka z pohledu třetí osoby. Zde patří mezi známé zástupce česká legenda Mafia, či světoznámé GTA.

Adventura – hra, ve které hráč zaujímá roli hrdiny a má za úkol řešit hrou zadávané úkoly. Mezi známé adventury z českého prostředí patří například hra Polda.

Simulátor – cílem simulátorů je simulace nějaké více či méně reálné situace. Hráli jste někdy The Sims? Pak jste hráli simulátor.

Závodní či sportovní hry jsou stejně jako střílečky velmi rozšířené a oblíbené. V drtivé většině případů při nich není třeba vymýšlet složité strategie. Každý z vás se může na chvíli stát skokanem na lyžích, závodníkem F1 nebo třeba hráčem z NHL.

Arkády jsou herním žánrem, ve kterém plní hráč zpočátku až primitivní často logické úkoly, jejichž obtížnost se však kolo od kola zvyšuje. K hraní arkád budete potřebovat logické uvažování, rychlost reakce a trpělivost.

Plošinovky – hry, ve kterých jde o skákání, hopsání, dělání kotrmelců a podobně. Těmito pohyby se v pozici hlavního hrdiny potřebujete dostat z bodu A do bodu B. Cestu vám znepříjemňují různé překážky, které zmiňovanými pohyby musíte překonávat. Nejslavnějšími devadesátkovými plošinovkami jsou Prince of Persia či Prehistoric a velmi populární plošinovkou je i osmdesátkový Super Mario.

Jak se tenkrát hrálo?

Hraní her probíhalo tehdy trošku jinak. Kvalita audiovizuálního zpracování byla v porovnání s dneškem na bodu mrazu. Hraní her bylo často skupinovou záležitostí – u jednoho počítače se sešla parta kamarádů, jeden hrál a zbytek se díval. A pokud jste počítač doma neměli, bylo i pasivní pozorování hrajícího kamaráda zábava. A přes to všechno to mělo dokonalou atmosféru a bylo to výjimečné.

Síň slávy devadesátkové herní zábavy

  1. Prince of Persia (1989) Kdo by nikdy nehrál Prince! Jednu z nejoblíbenějších plošinovek vůbec. Cílem hlavního hrdiny, perského prince bylo osvobodit sultánovu dceru, princeznu, kterou uvěznil v podzemí vezír Jaffar. Cestou musel princ překonávat různými pohyby (např. výskoky) nastražené překážky. Poté, co prošel celou trasu, aniž by zemřel, osvobodil princeznu a hra tím končí. Během cesty princ mohl konzumovat lektvary, které mu například přidaly další život, a tak mohl i při nezvládnutí nástrahy pokračovat ve své cestě dál. Na svou dobu byl Prince jednou z nejpropracovanějších her na trhu. O jeho oblíbenosti vypovídá i fakt, že remaky této legendární hry vychází na trhu dodnes.
  2. Prehistorik (1991) O dva roky později byla vydána plošinovka Prehistrorik. V té jste hráli roli pravěkého neandrtálce, který vyráží s kyjem na lov. Stejně jako v případě Prince bylo vaším úkolem projít trasu a neumřít. Kromě skákání jste měli možnost navíc používat i kyj k mlácení.
  3. NHL Hockey (1991) Pro milovníky hokejové zábavy vyšla poprvé v roce 1991 hokejová sportovní hra NHL Hockey. Od té doby je na trh každý rok vysílána nová verze. Hra je produkována pod licencí NHL a vy tak hrajete za reálné hráče z reálných hokejových týmů.
  4. Wolfenstein 3D (1992) Jedna z nejlegendárnějších devadesátkových stříleček vůbec! Slangově byla hra označována jako Wolf. Děj se odehrává za druhé světové války a je situován do prostor nacistické pevnosti Castle Hollehammer. Hlavním hrdinou této FPS střílečky byl B. J. Blazkowicz, jehož cílem bylo překazit nacistické armádě Operaci Železná pěst (Eisenfaust), tedy snahu vytvořit dokonalou armádu. Během hry jste mohli vystřídat čtyři různé zbraně – bajonet, pistoli, samopal a kulomet. Kdo by si nepamatoval moment červenající obrazovky, který následoval po zasažení hráče nepřítelem!
  5. DOOM (1993) Tým vývojářů, který stvořil Wolfensteina, vydal o rok později kousek, který znamenal v herním průmyslu opravdový zlom. Jedná se o první 3D střílečku vůbec. Na svou dobu byla hra technicky na velmi vysoké úrovni. A také díky tomu se stala velmi rychle populární. Po vzoru DOOMa vzniklo mnoho her, kterým se začalo říkat „doomovky“, později FPS. Dějově se při hraní DOOMa přenesete do prostředí pevnosti na Marsu, kde je vaším cílem bojovat s různými nestvůrami. Pokud projdete všechny epizody, vracíte se zpátky na zem. Tato kultovní FPS střílečka přidává do hry revoluční možnost multiplayera. DOOM je populární dodnes a za dobu jeho existence spatřilo světlo světa několik remaků.
  6. Worms Armageddon (1994) Růžoví červíčci, kteří se navzájem likvidují během červích bitev pomocí široké škály zbraní, které mají ve svém arzenálu. Vybrat jste si mohli ze skutečně pestré nabídky – od klasické pistole, samopalů, granátů až po vybuchující ovci. Přesun červů byl možný nejen plazením, ale i skákáním, teleportováním nebo například i houpáním na laně. Žánrově spadají Wormsové do strategií, konkrétně do těch tahových (TBS). Tato hra byla velmi oblíbená jako onlinovka i jako multiplayer.
  7. Warcraft: Orcs & Humans (1994) Fenomén od herního studia Blizzard Entertaiment, který dobyl svět. Warcraft je fantasy strategie RTS, během které se ocitnete v království Azeroth, jež je napadeno nájezdy Orkských hord. Ve hře si můžete vybrat, zda budete hrát za rasu lidí, nebo za Orky. Warcraf se stal základem pro nejpopulárnější multiplayerovou online hru World of Warcraft, která vyšla na trh v roce 2004. Na námět této kultovní hry vzniklo několik knih, komiksů, ale i celovečerní film.
  8. Diablo (1996) Další legendární akční fantasy RPG od Blizzardu, to je Diablo. Na trh hra přišla dva roky po vydání úspěšného Warcraftu a i tento počin americké herní společnosti zaznamenal obrovský úspěch a oblibě se těší do dnešních dnů. Úkolem hráče je projít labyrintem pod katedrálou ve vesničce Tristram a přemoct pekelné zlo, které tento prostor obývá. Během hry prochází hráč mapou a bojuje s různými monstry. Za jejich porážku získává zkušenostní body, díky nimž se může upgradovat na vyšší úroveň. Hrát můžete za tři různé postavy – válečníka, zlodějku nebo kouzelníka, kteří se odlišují svými silnými a slabými stránkami. Oblíbená hra získala na velké popularitě a na její námět vyšla další dvě pokračování – Diablo II a Diablo III.
  9. Fallout (od 1997) Fallout je legendární devadesátková postapokalyptická RPG, která v našem výčtu rozhodně nesmí chybět. Děj se odehrává ve světě Falloutu po jaderné válce. Lidé jsou přestěhováni do podzemí a na povrchu zůstávají žít jen mutanti. Problém nastane v okamžiku, kdy začne docházet pitná voda. Pak přichází na řadu hrdina této hry, který dostane za úkol vylézt na povrch a najít čip ovladače čištění vody. Hráč bojuje nejen se stávajícími obyvateli povrchu, ale i se zvýšenou radiací, která se v prostoru nachází.
  10. Polda (1998) Na závěr si připomeneme jednu českou klasiku, adventuru Polda. Jedná se o šestidílnou sérii her, ve kterých je cílem hrdiny, policisty Pankráce vyšetřit stanovený případ. Postupujete po dílčích úkolech až se dostanete na úplný závěr celého příběhu. V prvním díle máte za úkol vyšetřit tajemný únos v obci Lupany. Scénář hry je napsán komediální formou, proto hru neberte příliš vážně. O to větší zábavu si při ní ale užijete.

Kdo nehrál Hada, jako by v devadesátkách ani nebyl

Snad všechny devadesátkové děti si pamatují na časy, kdy celé dny propařili hraním hry Snake neboli Hada. Na pochopení nenáročná hra, během které vám po displeji projíždí had, který sbírá kostičky a s každou další, kterou na sebe napojí, roste. Cílem bylo nenabourat s hadem ani do sebe, ani do obvodových zdí. Tuto původně počítačovou hru ze 70. let vložila v mobilní verzi do svých telefonů v 90. letech společnost Nokia a tímto krokem z ní vytvořila legendu. Hru si mimochodem můžete stáhnout do svých telefonů i dnes. Najdete ji pod názvem „Snake '97: retro phone classic“ na App Store či Google Play.